Jah, alates sellest hetkest, kui tulime Cuencast tulema, on vahepeal nii palju juhtunud. See on minu meelest üks reisimise kindlaid fenomene – mõne reisipäevaga võid elada korraga “mitu elu”! Meil siin on tunne, et Cuencas olime USA tädi koerte- ja majahoidjaks juba mitu aastat tagasi, ehkki tegelikult olime seda kokku ca 3 nädalat ja alles 4 päeva tagasi lõpetasime. 🙂 Nüüd me siin siis istume, juba otsapidi Lõuna-Kolumbias, vahepeale ekvaator ületatud, ühes ilmatu värvika indiaanituruga. Ja kultuurišoki korjasime ka üles, sest 4 päevaga muutusid tänaseks inimesed hispaanlastest ja pikkade patsidega indiaanlastest hoopiski mustanahalisteks tõmmudeks neegriteks. #CaliLinnKolumbias #AfroAmeerikaVibes! Tundub, et ühe reisi jooksul saame ka Aafrika elamuse kätte ära! 🙂
Et natuke sisse juhatada seda, millest selles postituses juttu tuleb, siis siin paar pilti:
Aga jaa.. Meie sigri-migri värvielamused algavad juba Cuencast.
Nimelt see armas Ecuadori suurlinn üllatas meid mitte ainult jõuluparaadi ja uusaasta pidustustega, vaid ka uskumatute turuelamustega. Mida kõike võis leida Cuenca avaturult – juurikatest, puuviljadest, grillitud ja grillimata merisigade, küülikute, kalade, kanade, “brändikate” koerariiete ja igasuguste taimedeni (aga mu ema ja tädi Tiia kurvastuseks, mitte seemneteni)!
* * *
Meil oli nii-nii hea meel, kui Joanna 4. jaanuaril tagasi koju jõudis ning talle rõõmsad, sabaliputavad Lucky ja Daisy üle andsime ühes hoolikalt kasitud majaga. Meil oli kohe nii hea meel, et küpsetasime Joanna tulekuks porgandikoogi ja juba 2 h pärast proua tagasitulekut tõmbasime tuld. 🙂 Kohe päris-päriseks selleks aastaks! Me ihaldasime nii väga pärast 3 nädalast “stand-by” seisundit uusi väljakutseid, vahelduvat maastikku ja uusi inimesi. Kõike seda, mida nüüd siis oleme 4 päevaga väga elamuslikult juba saanudki!
Quito on nagu suurlinn ikka. Tekitab sellise kergelt kaootilise ja äreva tunde, sellise, et kaua ei tahaks sellises suurlinnas aega veeta. Linn ise on lõputult suur ja lai, suhteliselt laugetele küngastele laiali hajuv. Ikkagi miljonilinn – siin on rohkem kui 1,6 miljonit elanikku! Taksosõit nagu mujalgi Ecuadoris on üpris mõistlik. Meie maksime 10 USD-d 13 km pika sõidu eest bussijaamast kesklinna hostelisse.
Quito tõmbas meid eelkõige sellepärast, et 20 km linnast asub Mitos del Mundoks ristitud ekvaatori keskpunkt ning kes ei tahaks oma jalaga hüpata ühesegselt nii põhja-kui lõunapoolusel! Õnneks on sellesse GPS-i põhisesse nullpunkti hästi lihtne saada. Ühistranspordiga läheb see kokku maksma ca 1 eur inimene ja paar ümberistumist bussiga.
Mitos del Mundosse jõudes külastasime kõigepealt infopunkti ja lunastasime endale piletid ekskursiooniks vulkaani sisse (6USD/inimene, 1-1,5h ekskursioon). Või noh… Meie ootused olid sellised, et nüüd sõidame vulkaani jalamile või tippu vaatama, kuidas inimesed läbi aegade on elanud koobastes, trotsides aeg-ajalt esinevaid vulkaani elumärke, sh maavärinat, tuhapilvekesi… Tegelikult aga pakiti meid autosse
ja sõidutati 3 km kõrgusele vulkaani otsa.
Vulkaani otsas aga ei olnud ühtegi koobast. Ja polnud ühtegi koopa taolist moodustist. Oli hoopis suur, suur, hiiglaslik kraater, mille keskel asub 400 ha haritavat maad (hoomamatu mõõde!).
Ja kraatri keskel elab 100 inimest, seda juba aastasadu. Sisuliselt elavad need ecuadorlased ühes paari hiljuti sinnakolinud turistiga nagu tiksuva pommi otsas. Nimelt ei tea keegi, kuna viimastel aastakümnetel aktiivsuse märke ilmutanud vulkaan “ärkab”. Maa väriseb siin iga päev natuke, vähem või rohkem. Mõned aastad tagasi susistas maapõuest tossu ka välja, aga mis pikemas perspektiivis edasi saab, seda ei teata. Praegu enam siin noori ei ela, ainult vanainimesed, kes oma põlvest põlve elatud elusid maha ei soovi jätta. Koole pole, haiglat ka mitte. Arst lihtsalt ei jaksanud enam tööd oodata, kuna külaelanikud nii terved aina olid ja kolis minema. Kui inimesed tahavad oma põllusaadusi müüa ja raha teenida, siis võtavad nad ette 1,7 km pika jalgsi teekonna (90 minutit!) külast kraatri tippu mööda järske mäenõlvu. Seda pidavat tegema ka 90-aastased sitked memmed, taadid! Teine alternatiiv on autotransport mööda kiina-käänulist serpentiinirikast teed, kuid see on väga kulukas liikumisvahend teekonna pikkuse ja tee kitsuse pärast.
Me küll ei kohtunud koopainimestega, aga see ekskursioon oli omamoodi põnev ja teistsugune kui senised kogemused. Seega jäime igati rahule. Nagu ikka, müüdi Ecuadori-stiilis turistinänni ka selle vulkaani atraktsiooni juures.
Kui vulkaaniinimesed nähtud, võtsime suuna tagasi ekvaatorile. Soovisime end harida Maa keskpunkti osas. Seepärast otsustasime Mitos del Mundos külastada Inti-Ñan Solar muuseumi. Muuseum asubki GPS-i järgi arvutatud 0-punktil.
Mitos del Mundos on mitu muuseumi, aga meile piisas ühe külastamisest ka. Pealegi igasuguste reisiarvustuste põhjal oli meie külastatud Inti muuseum parim. Kui meil ekvaatori külastamisest isu täis sai, läksime sööma. Tellisime endale 3 USD/nägu päevapraed Quito kesklinnas (supp, kanapraad, magustoit, jook, nagu kombeks juba). Üllatusega nentisime, et Pepsid on meie lauda toodud igivanadena!
Kohe pärast ekvaatori külastamist otsustasime Quito linnaga hüvasti jätta. Võtsime kesklinna hostelist oma hästi hoiustatud seljakotid ning hakkasime bussi suunas astuma. Teele jäi selline vanakooli auto, millest Jassu ja Ulvi ei saanud kaarega mööda käia. Jassu tegi 3 illustreerivat pilti:
5. jaanuari õhtuks jõudsime Otavalosse (Quitost ca 70km). Kuna oli õhtune aeg, siis jäime põnevusega hommiku koitmist ootama.
Nimelt olime jõudnud linna, mis iga päev värvikirevusega täitub, eriti aga nädalavahetustel. Siin kauplevad eelkõige indiaanlased või vähemasti müüakse enamasti indiaaninänni. Me sattusime nende lõputute värvide lummusesse. Terved tänavad olid sadade meetrite viisi, kui mitte öelda kilomeetrite viisi täidetud müügimeeste ja nende värvilise kaubaga: sallid, pontšod, võrkkiigud, hällid, maalid, käepaelad, kampsunid jne asjadega.
Jah, sellisel turul oled kimbatuses, mida osta ja mida jätta. Turgu hakati juba kell 6 üles sättima, kell 8 käis elu juba täiel rinnal. Olime seal ca keskpäevani ning sisuliselt tundus meile ikka, et siin võiks veel olla ja vahtida. Samas sai mingi nähtamatu värvilimiit meis täis ning otsustasime, et on aeg edasi liikuda. Kolumbiasse!! 🙂
Et Otavalost ca 150km kaugusele Kolumbiasse saada, selleks peab tegema paar erinevat bussisõitu + taksosõit. Kõigepealt Otavalost Ibarra linna 45 minutit ja siis 3 tundi Ibarrast Tulcánisse. Tulcanist tuleb võtta 3 USD eest takso piiripunkti. Otsebussi kummalisel kombel Kolumbiasse ei lähe. Ainult Quitost. Olime hästi rõõmsad, et meil mõlemad bussisõidud + takso püüdmine Tulcáni bussijaamast läksid nagu lepase reega (bussid väljusid täpselt siis, kui olime peale istunud ehk ilma ooteajata!). Aga see õnn oli üürike. Kõik meie ilusad fantaasiad, et jõuame veel valges ajas Kolumbiasse, purunesid. Selgus, et kui väga halvasti läheb, võtame koguni kesköö ja uue päeva piiripunktis vastu… Seda kõike sellepärast:
* * *
Ipiales on esimene Kolumbia linn pärast Ecuadori piiriületust. Tegemist on pisikese ja tagasihoidliku linnaga, mis millegi erilisega silma ei paista. Kuna booking.com näitas siia ainult 2 majutust, hinnaga alates 35eur/3 inimest, siis otsustasime majutuse broneerimata jätta. Õigesti tegime. Nimelt on igas linnas palju majutusasutusi, mis end booking.com kaudu ei reklaamigi, seega sisse jalutades saad palju mõistlikuma hinna kui veebis. Nii leidsime meiegi kohe Ipialese bussijaama kõrvalt kõigest 18-eurose hotelli. Saime tarkuse, et teinekordki lähme mõnda linna kohale ilma, et eelnevalt miskit broneeriks. Küll saab! Alati saab öömajale!
Kui Ipiales ise on selline tavaline linnake, siis seal lähedal on see-eest suureks vaatamisväärsuseks Las Lajas kirik. See on ehitatud jõe kohale , mõnusate võlvkaartega. Igati ilus vaatamisväärsus. Et oma silm on kuningas, käisime meiegi seal ära.
* * *
Mjaa. Meie seiklused jätkuvad siin Kolumbias! Nagu blogi alguses mainisin, oleme pooleldi Aafrikasse jõudnud, vähemalt tunne on selline, kui nii paljudest mustadest meestest oleme ümbritsetud! Aga sellest kõigest juba järgmises blogis :).
* * *
Ulvi on kirjutanud samadel teemadel 3 toredat blogi vahepeal!